DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 12.11.2018 02:55:29 

SLOUŽIL-A  JSEM  ZA  VOJÁKA

RAKEŤÁCI ***expres***

 

 http://www.ceskatelevize.cz/program/10209689753-09.09.2009-02:30-2-q.html?online=1 

***************************************************************************************

rakeťák WILLKO

 

 

vzpomíná na vojnu

http://www.stream.cz/video/153/382985-raketak-willko-vzpomina-na-vojnu 

*************************************************************************************** 

Podívejte se na aktuální stav hotovostního palebného postavení

251.plp. PC HVĚZDA 

... za pár měsíců z něj bude sluneční elektrárna

http://www.youtube.com/watch?v=0HW-M_lm00E&feature=channel_page

***************************************************************************************

Fota raketáka Jirky - VÚ 3395 - 50. baterie

(podzim 1983 - podzim 1985)

fotoclip ZDE

http://www.youtube.com/watch?v=R2-x158kiEs

***************************************************************************************

PŘÍSNĚ   TAJNÉ!

stupeň utajení - VYHRAZENÉ!

... ve smyslu zákona č. 148 / 1998 Sb. o ochraně utajovaných skutečností!

V PRAXI - Vše veřejně publikováno v tiskové a internetové formě!

VĚC :  soukromá vojenská základna zvláštního určení

POLOHA :  n e z n á m á - zvláštní stupeň utajení

Vážení, po více jak 21 letech jsem byla povolána jako expertka a specialistka PVO na přísně utajovanou soukromou vojenskou základnu za účelem odborného dohledu a poradenství při záchraně a opětovném zprovoznění odpalovacího zařízení 2P25 protiletadlového raketového kompletu 2K12 KUB. V rámci REALITY SHOW - R A K E Ť Á C I si Vás dovolím na této stránce aktuálně informovat o naší práci a dění základny.

Při prvotním ohledání techniky se mi i přes dlouholetou propast okamžitě vybavily veškeré funkce a činnosti tohoto zařízení, jakož i příběhy s ním spojené. Neshledala jsem žádné závažnější důvody, které by vedly k marným snahám opětovného uvedení do náležitého stavu. Jediná závada, která byla prozatím objevena, je nefunkčnost GTD - 5 (turbogenerátor). Z tohoto důvodu je mi milou povinností požádat i o odbornou konzultaci z Vašich řad, milí čtenáři, a zároveň Vás požádat o pomoc při opravě. Máte nějaké zkušenosti ohledně činnosti GTD - 5? Nenechávejte si to pro sebe a napište mi na jar.brokesova@seznam.cz
Pokud se nám podaří zprovoznit generátor a dostane se nám napájení na počítač 1A18, budeme moci na 19BM1 provést funkční kontrolu.

Jízdní vlastnosti hodnotím jako více skvělé

S nabíjením raket 3M9 to už bylo horší. Nebyl k dispozici nab. přepravník 2T7. Takže docela dobrý adrenalin. Obsadila jsem středové místo na lafetě - místo velitele a řídila celou činnost. Hlavně nepoškrábat samonaváděcí hlavici 1SB4. Takže žádné opasky s hvězdou na přezce. K BOJI !

Už vidím v záblesku minulosti por. Kováče (ZVB)-( v současné době velitele protiletadlové raketové brigády v Nitře, pana plk. Ing. Vladimíra Kováče - foto na : www.mil.sk/index.php?site=vvzs&page=vvzs_114 jelikož jsem byla jeho velkou oblíbenou), se svým proslovem: "Brokeš, čo to s tým hentým oným stváraťě, něserte ma boha jeho" nebo npor. Štulrajtera (VB), který by při této naší "akci" určitě opět "ŠTARTOVAL", ... a Pesíno - můj spolubojovník a operátor lokátoru by pronesl svůj slogan na můj vrub - "Jó Charlie, to byl vždycky blázen." Ale tak to není. Obdivuji celou svou současnou obsluhu a hlavně její nadšení. Za chvíli bylo slyšet to z minulosti známé cvaknutí zámků.... a "klacek byl na střeše".

                         CO JSEM ŘÍKALA, JE TAM?                    

                  ... A už se připravuje druhá                  

V kabině jsem na pultu řidiče zkoušela zapnout baterie - paluba a přístroje. Vše naskočilo bez problémů. Škoda, že nešel spustit již zmiňovaný turbogenerátor GTD - 5. Při zmáčknutí spínače "protočení za studena" se akorát zapnulo čerpadlo (naprázdno) a otevřel se kryt na boku odpalováku a výfuk z turbíny. MP100 (hydraulika krytů) tedy funguje. Na pultu řidiče se ale rozsvítila "červená" - porucha GTD. Na zmáčknutí spínače "ostrý start GTD" zařízení nereagovalo vůbec. Ten zdroj napětí se musí v blízké době vyřešit.

 

 

Člověk si to už vše po těch letech přesně nepamatuje.

Naštěstí nám poradí přímo expert ze Strakonic.

OPRAVA A DOPLNÉNÍ INFORMACÍ  -  PULT OPERÁTORA 19BM1

Přepis E-mailu

Naobrázku s pultem 19BM1 je o tlačítek startu popis, který bych rád opravil. P ( pusk) - toto tlačítko slouží k dublování povelu operátorem OZ v případě, že povel ze SURNu neprojde do OZ. Dublování však musí povolit palebný důstojník. NP1, NP2, NP3 jsou tlačítka NEPRICELNY PUSK první, druhé a třetí rakety sloužící pro nouzové odpálení raket z pultu 19BM1 v případě hrozícího nebezpečí pro osádku nebo napadení pozemním nepřítelem.

Dále je na obrázku dotazovač raket- kontrola správného připojení. Není to tak. Jedná se o spínače připojení napájení raket.

Na dalším obrázku jsou bojová tablíčka. Tablíčko č.2 neznamená zachycení hlavicí, nýbrž převedení OZ do režimu ,,CÍL" (OZ je vybrané pro střelbu, 1A18 dostává plné napájení a vypočítává bod nadběhu a zamiřuje do něj 9P12 (dělostřeleckou část).
Tablíčko č.4 signalizuje v podstatě již na obrázku popsané: samonaváděcí hlavice začíná vyhledávat cíl. Tento povel přichází na hlavici z 1A18 4 sekundy před vlétnutím cíle do prostoru odpálení.
Tablíčko č.9 signalizuje ne poruchu, ale pochodovou polohu (postavení) opěry raket ( ZAMOK )
Tablíčko pod č.9 signalizuje otevřený pancéřový kryt na žaluzijemi nad motorem ( ZABOR)
Tablíčko č. 10 signalizuje rušení samonaváděcí hlavice 1SB4 ( POM.1SB4 )
Tablíčko nad rušením hlavice je signalizace rušení navádecího lokátoru ( POM.1S31)
Tablíčko č. 11 signalizuje přehřátí 1A18 ( většinou odejde větrák pod ním) (PER. 1A18 )
Tablíčko pod přehřátím 1A18 je signalizace přehřátí 2E6 ( sledovací pohony) ( PER. 2E6 )

 S pozdravem, rot. Jirka Kocum, Strakonice

D Ě K U J E M E